Par pastu un laimes fabriku

Laime ir liels karstas pastas šķīvis – tā secinājuši itāļu zinātnieki. Patiesībā nav jābūt itāļu zinātniekam, lai zinātu, ka, ēdot pastu, cilvēks kļūst apmierināts, laimīgs un omulīgs. Garastāvoklis uzlabojas, un pastas radītajā komforta zonā viss ir brīnišķīgi. Protams, milzu nozīme ēdiena baudīšanā ir pavāra talantam un kompānijai – garšīgs ēdiens, ko bauda kopā ar patīkamiem cilvēkiem, raisa milzum daudz patīkamas emocijas. 

Tomēr zinātnieki uzstāj, ka vissvarīgākā loma mūsu ēšanas laimē ir ogļhidrātiem. Pareizāk sakot – tas, kas notiek ar ogļhidrātiem mūsu organismā. Un te nu mēs nonākam pie kāda brīnišķīga fakta:  mēs paši esam laimes fabrikas. Ēdam pastu un ražojam laimes hormonus! 

Pastas galvenā sastāvdaļa ir ogļhidrāti, un tieši tie izraisa mūsu organismos metabolisku notikumu virkni, kas mūsu smadzenēs ieslēdz baudas lampiņas, un iestājas Lielā Laime. Vārdu sakot, bioķīmija, draugi! 

Pavisam vienkārši (un kāpēc gan sarežģīt lietas, vai ne) runājot, tas notiek tā. Pastas bagātīgie ogļhidrāti paaugstina insulīna līmeni organismā. Tas stimulē dažādas aminoskābes, kas vienojas kopīgā dziesmā, liekot mūsu smadzenēs ražot serotonīnu. Tas ir viens no laimes hormoniem, kas atbild par mūsu miegu, garastāvokli un arī vēlmi pēc seksa. (Slavenais teiciens par to, ka mīlestība iet caur vēderu, acīmredzami ir tīra bioķīmija – nevis lirika, bet zinātnisks fakts!) 

Viss lieliski, bet te arī sākas riski. Ēdam pastu, smadzenes ražo serotonīnu atspērušās, liekot smadzeņu baudas centriem elst un vaidēt… Ir cilvēki, kuriem šie baudas centri ir ļoti negausīgi. Pastāv iespēja kļūt atkarīgam no baudas. Tas veicina pārēšanos, jo formulu PASTA= LAIME smadzenes atceras ļoti labi. 

Kāds ir risinājums? Pabarot savas smadzenes ar daudzveidību! Pastas laimei pievienot citus serotonīna ražošanas veidus. Arī labsajūtu vairojošas fiziskas aktivitātes, īpaši nodarbības svaigā gaisā, ražo laimes hormonus. Vārdu sakot, ēdam pastu, esam aktīvi un laimīgi. Jo laime ir kas tāds, ko varam saražot vienīgi paši. Lai tas mūs iedvesmo uz varoņdarbiem! 

Laimes pasta

Citi notikumi